ایرانگردی – غار «کتله‌خور» از زيباترين جاذبه‌هاي طبيعي ايران


image

image

image

غار «کتله‌خور» از زيباترين جاذبه‌هاي طبيعي ايران

برخورداري از جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي يکي از دلايل رونق گرفتن گردشگري محسوب مي‌شود که زنجان هم با توجه به تنوع آب و هوايي و داشتن سابقه تاريخي از اين موهبت برخوردار است.
بازديد از غار کتله‌خور، برنامه‌اي که گنجاندن آن را براي يک روز تفريحي به همه مي‌شود توصيه کرد آن هم غاري که شگفتي‌هاي خاص خود را دارد.
اين گزارش به هيچ وجه يک گزارش تخصصي و علمي از غار کتله‌خور نيست بلکه مربوط به به يک بازديد صرفا تفريحي که شامل حال اغلبگردشگران است، مي‌شود.

غار کتله‌خور هفت طبقه دارد
غار کتله‌خور، مي‌گويند به غار عليصدر همدان متصل است و انسان کنوني توان کشف راه‌هاي اتصال اين دو را نيافته است.
غار کتله‌خور غاري خشکي – آبي است که در ميان بومي‌هاي محلي به کتل کوتول معروف است.
قرار گرفتن در ميان کوه‌ها و يا پستي و بلندي موجود در داخل غار از دلايل نام‌گذاري اين غار با عنوان کتله‌خور است.
کتله‌خور نه تنها يکي از زيباترين جاذبه‌هاي زنجان بلکه از زيباترين‌هاي ايران محسوب مي‌شود که در 165 کيلومتري مرکز استان قرار گرفته است.
در محوطه غار کتله‌خور آنچه که در ديد نخست جلوه مي‌‌کند چندين ساختمان، آلاچيق‌هاي تکميل شده و نيمه تمام و يک محوطه خاکي پست و گود در ميانه که در شرايط طبيعي جاي پارک خودروهاي بازديدکنندگان محسوب مي‌شود.

ورودي غار بازديد کننده را به ياد گلايه‌هاي يکي از غارنوردان حرفه‌اي مي‌اندازد که بزرگ شدن دهانه غار منجر به تسهيل خشکي آن مي‌شود و دليل آن را پستي بلندي‌هاي ايجاد شده در زمين غار اعلام مي‌کند.
دور شدن از دهانه غار کتله‌خور و عادت کردن چشم به محيط، به صورت ناگهاني روشنايي غيرطبيعي (غارنوردان حرفه‌اي آنها را غير کارشناسي مي‌دانند) که حاصل نصب لامپ‌هاي متنوع است توجه را جلب مي‌کند.
چشم که به محيط غار عادت کرد متوجه حضور افرادي در برخي از نقاط خاص غار مي‌شويد که با هدف هدايت و راهنمايي بازديدکنندگان در آنجا حضور دارند، ولي آنها فقط در صورتي حرف مي‌زنند که يا از آنها سئوال شود و يا اينکه به سنگ، قنديل و يا ديوارها دست بزنيد.

عبور از مسير‌ها که در برخي مواقع مشکل است زيرا که به دليل حساسيت‌هاي موجود طناب‌کشي شده و بازديد کننده فقط از آن مسير بايد عبور کند که گاهي بسيار هم مشکل است.
نام‌گذاري‌هاي مختلف براي فضاهاي پيش رو براي دالان يا سالن‌هاي مختلف غار کتله‌خور که به نظر مي‌رسد متناسب با اشکال موجود در آنها انتخاب شده بود جلب توجه مي‌کند.
اين مسيرهاي واقعا مشکل در مواقعي مانع ادامه مسير براي برخي از بازديدکنندگان هم مي‌شود.
عبور از مسيرهاي هدايت شده از جمله يک پل چوبي (ريل) که کناره‌هاي آن هم با توري خاصي پوشيده شده بود که از قضا بيشترين نامگذاري هم در آنجا ديده مي‌شود.
فضاهاي باز و مسطحي در داخل غار وجود دارد که شبيه شبستان جلوه مي‌کند چرا که ستون‌هايي خاص در اين محوطه‌ها وجود دارد.

نامگذاري اشکال موجود در غار با نام‌هاي طبيعت
از ديگر مواردي که در ادامه مسير به سمت انتهاي غار کتله‌خور جلب توجه مي‌کند، عنوان‌هاي انتخاب شده براي فضاها يا اشکال مختلف موجود در داخل غار انتخاب شده است، ميدان شير خوابيده، ميدان بيستون، ميدان چهل‌ ستون، سه‌راهي کوهي، ميدان پنج‌شير، تالار عروس، تونل قنديلي، اتاق عقد، پاي فيل، شتر باجهاز، عروس و داماد، ميدان شمع، دو جادوگر، نخل سوخته، ميدان مريم مقدس و… نام‌هايي هستند که بر روي اين محيط‌ها يا اشکال ثبت شده است.
بخش‌هاي مختلف غار کتله‌خور حاصل تجمع‌هاي مختلف آهکي است که هرکدام بر اساس شباهتي که به يکي از اشياء دنياي واقعي داشته‌اند به اين اسامي خوانده مي‌شوند.
از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين غار مي‌توان وجود ستون‌هاي آهکي عظيم اشاره کرد که حاصل به هم پيوستن استالاکتيت‌ها و استالاگميت‌هاي آهکي هستند که باعث شده‌اند اين غار خود نگهدارنده خود باشد يعني اينکه اين ستون‌هاي عظيم نقش نگهدارنده‌هايي را بازي مي‌کنند که مانع از فروريختن سقف غار مي‌شود.

حضور محسوس خفاش‌ها
در نقطه پاياني غار که با يک تور بزرگ مانع ادامه حرکت مي‌شود و فردي که در صورت طرح سئوال به آنها پاسخ مي‌دهد و آنچه در بين حرف‌هايش جالب توجه است پر بودن محوطه غار از خفاش است که با دقت در اطراف مي‌توان آنها را البته در نقطه انتهايي غار ديد.
بازديد از اين غار و تجربيات کسب شده در مسير رفت در بازگشت به بازديد کننده کمک مي‌کند تا راهپيمايي آسان‌تري به سمت خروج داشته باشد.
بازديد از غار کتله‌خور هر چند بسته به سرعت طي مسير توسط بازديد کننده دارد ولي با صرف سه ساعت (داخل غار) مي‌توان از اين غار بازديد کرد.
مشکل موجود در مسير علاقه‌مندان به بازديد از غار کتله‌خور اين است که تابلوي راهنمايي در مسير زنجان به طرف غار کتله‌خور به غير از چند مورد مشاهده نمي‌شود و اگر راه را بلد نباشي بدون شک در پيدا کردن مسير دچار مشکل خواهي شد.

مشخصات غار
غار کتله‌خور در دل کوه‌هاي آهکي جنوب استان زنجان در پنج کيلومتري بخش گرماب در 85 کيلومتري شهرستان خدابنده واقع شده و از شرق با استان همدان و غرب با استان کردستان هم مرز است.
اين غار در سال 1331 توسط يک تيم کوهنوردي با همکاري سيد اسدالله جمالي شناسايي و ثبت شد هر چند مردم معروف به شاهسون‌هاي افشاري ساکن در منطقه همواره به داخل آن رفت و آمد داشته‌اند.
براي دسترسي به غار کتله‌خور بايد از روستاهاي کرسف و زرين‌آباد گذشته و در منطقه شمالي منطقه دهانه غار را مشاهده کرد.
شسته شدن طبيعي و فرسايش آهک موجب به وجود آمدن غار کتله‌خور شده است و دهانه غار در ارتفاع 11 متري مسيل که مشرف بر آن است قرار گرفته است و ابتداي غار تا عمق 150 متري شبيه به راسته بازارهاي معمولي است که فقط سقف آن کوتاه‌تر و کف آن بسيار ضخيم‌تر از بازار است.
از عمق 150 تا 700 متري گشايش خاصي در مسيرها ايجاد و شعبات متعددي يافته است.

ادامه مسير فضايي وسيع شبيه به شبستان مساجد را پيش رو قرار مي‌دهد که در ضلع شرقي آن استخر آبي زلال و گوارا قرار گرفته است.
مطالعات انجام شده طي سال‌هاي گذشته بيانگر آمد و رفت انسان‌ها به غار کتله‌خور به عنوان پناهگاه انساني است چرا که سفال‌هاي شکسته در آنجا پيدا شده است.
داخل غار تا انتهاي مسير بازگشايي شده براي بازديد مردم برق رساني شده هر چند برخي کارشناسان نوع اين روشنايي را براي غار کتله‌خور مناسب نمي‌دانند و معتقد هستند اين نوع روشنايي‌ها به آن آسيب مي‌زند.
در چند محل صعب العبور در داخل غار چند مورد ريل نصب شده که بازديد کنندگان از روي آن عبور مي‌کنند.
اين غار بيشتر در فصول بهار و تابستان مورد بازديد قرار مي‌گيرد اما در فصل‌هاي پاييز و زمستان نيز دسترسي به آن امکان پذير است.

این ورودی در News فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.