نیاگارای ایران کجاست؟


 

 1393564289 1393564403 1393564589

نیاگارای ایران کجاست؟

آبشار پیران یا ریجاب یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که در شهرستان سرپل ذهاب در 110 کیلومتری جنوب غربی کرمانشاه واقع شده است. آبشار پیران، آبشاری سه طبقه است که دو طبقه بالایی آن بسیار بلند و طبقه پایینی کوتاهتر است، به گونه ای که طبقه سوم آبشار پیران در زیر درختان قرار گرفته و از بالا دیده نمی شود اختلاف ارتفاع آبشار پیران در نقطه بالا و پایین طبقه سوم، نزدیک به 180 متر است.

در پایین آبشار پیران، روستای پیران و دره سرسبز و بسیار زیبای پیران قرار گرفته است که سرسبزی آن از آب این آبشار که از منطقه ریجاب می آید منشأ می گیرد و باغهای انجیر، زردآلو و انار در دره پیران قرار گرفته است.

روستای کوهپایه ای پیران که بافت مسکونی متمرکز دارد و عبور نهر آب از میان کوچه های روستا همراه با درختان قدیمی چنار، تبریزی و گردو که روستا را در برگرفته اند، جلوه جذابی به روستا بخشیده است.

در کنار آبشار بلند پیران، چندین آبشار زیبای دیگر وجود دارد، همچنین جنگلهای انبوه و متراکم درختان بلند و زیبای چنار، تبریزی و گردو، چشم اندازهای بسیار زیبا، زمینه های مساعدی برای گذران اوقات فراغت فراهم کرده اند.

آب نماهای طبیعی متعدد در کنار آبشار پیران، بسیار زیباست، بالای آبشار پیران، منطقه ریجاب سرپل ذهاب می باشد و برای دیدن نمای کامل و دورتر آبشار باید به روستای ژالکه ریجاب رفت.

آبشار پیران  در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفت. مسیر دسترسی به آبشار پیران را از دو طریق امکان پذیر است:

مسیر نخست، روستای پیران در 10 کیلومتری سرپل ذهاب است که علاقه مندان به طبیعت را به پای آبشار می برد و مسیر دیگر روستای ژالکه در منطقه ریجاب است.

خود منطقه ریجاب هم جاذبه های طبیعی زیادی دارد که در ایام مختلف سال و بویژه در فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.

منطقه بابا یادگار و زیارتگاه مقدس آن نیز در منطقه ریجاب واقع شده است، سراب اسکندر، مجموعه دیدنی و بسیار عجیب قلعه یزدگرد یادگار یزدگرد سوم بر بلندای کوه های صعب العبور دالاهو، قبرستان و مقبره ابودجانه از دیگر جاذبه های منحصر به فرد سرپل ذهاب و ریجاب است.

برخی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهرستان :

حرم احمد بن اسحاق وکیل مخصوص سه امام معصوم(ع)، طاق گرا و زیج منیژه از جمله این آثار هستند که هر کدام آن ها آثار و اماکنی ارزشمند و مقدس به شمار می روند.

همچنین  آب و هوای بسیار مناسب شهرستان سرپل ذهاب در فصل بهار، به کلیه هموطنان پیشنهاد میگردد تا در ایام تعطیلات نوروز با سفر به این شهرستان لحظات خوب و خاطره انگیزی را برای خود و خانواده هایشان رقم بزنند.

 

Advertisements