ايرانگردي – آشنايي با بازار قديمي رشت


image

image

image

image

image

آشنايي با بازار قديمي رشت

بازار بزرگ شهر رشت در بافت قديمي و مرکزي اين شهر قرار دارد و مرکز کليه فعاليت‌هاي بازرگاني استان گيلان به حساب مي‌آيد
بازار سنتي رشت شامل ميدان بزرگ، ميدان کوچک، چهارسوق‌‌ها و کاروانسراها است. معماري کاروانسراها و طاقي‌هاي موجود در بازار رشت يکي از جاذبه‌هاي توريستي اين بازار است.

در گوشه و کنار بازار رشت ميتوان جلوه هاي گوناگوني از زيبايي‌هاي فرهنگ فولکلور اين استان را يافت که به نوبه خود بسيار زيبا و جذاب است. اين بازار از بخش‌هاي گوناگوني شامل کاروانسراها و طاقي‌ها و… تشکيل شده است.

در بافت 24 هکتاري بازار رشت، 14 کاروانسرا وجود دارد که توسط راسته‌هاي مختلف به هم مرتبط هستند. اين کاروانسراها در دوره قاجاريه و اوايل دوره پهلوي به عنوان کانون‌هاي بازرگاني ساخته شدند.

تعدادي از آنها عبارتند از: طاقي‌هاي بزرگ و کوچک، سعادت و کاروانسراهاي محتشم، چيني چيان، ملک و … .
طاقي بزرگ اين کاروانسرا در سال ۱۳۲۱ هجري قمري در ضلع جنوبي کاروانسراي طاقي کوچک و راسته دوم زرگرها و ضلع غربي سراي قيصريه فخر، در ضلع جنوبي راسته ميدان کوچک و ضلع شرقي راسته پلاستيک فروش‌ها ساخته شده است.

طاقي کوچک و ۱۳ کاروانسراي ديگر نيز در بافت ۲۴ هکتاري بازار رشت، توسط راسته‌هاي مختلف به هم مرتبط هستند و در دوره قاجاريه و اوايل پهلوي ساخته شده است.

اين کاروانسرا در ضلع شمالي بازار رشت جنب مسجد حاج مجتهد قرار دارد و از طريق دالان جنوبي و شرقي به کاروانسراي طاقي بزرگ و راسته گوني‌فروشان و کاروانسراي ملک مرتبط است و همچنين از طريق دالان شمالي به مسجد حاج مجتهد خيابان شريعتي راه دارد.

طاقي سعادت در محدوده ميدان بزرگ واقع شده و در بافت بازار درون شهري نقش مهمي دارد. قدمت آن به دوره قاجاريه مي‌رسد که در گذشته يکي از قطب‌هاي تجاري مهم محسوب مي‌شده است.

کاروانسراي محتشم همانند ديگر کاروانسراها در بافت ۲۴ هکتاري بازار رشت در سال ۱۳۰۰ ساخته شده و در ضلع شمال غربي آن کاروانسراي گلشن و ضلع غربي آن بازارچه عطاران قرار دارد.

کاروانسراي چيني چيان نيز در قسمت شمال غرب بازار رشت نزديک چهار سوق قرار دارد و در قسمت شرق با سراي حاجي حسن خان و از غرب بعد از راسته حلبي سازها با سراي سعادت همجوار است. اين بنا در سال ۱۳۰۸ توسط برادران چيني‌چيان ساخته شده است.

کاروانسراي ملک داراي بافت بازار درون شهري است که در دوران قاجاريه ساخته شده و براي صادرات برنج به روسيه و ابريشم به کاشان و يزد مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.

خريد از بازار رشت اگرچه با مشکلات عبوري روبروست اما در نوع خود از ديدني هاي استان گيلان به شمار مي‌رود. گردشگران وقتي به بازار رشت وارد مي شوند به دنبال خريد سوغات يا کالاي مورد نظر در ميان تنوعي از رنگ‌هاي زيباي محصولات کشاورزي، انواع ماهي و… ساعت‌ها به جست وجو مي‌پردازند و در کنار آن از کاروانسراهاي قديمي رشت و طاقي هاي بزرگ و کوچک آن ديدن مي‌کنند.

Advertisements
این ورودی در News فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.