ایرانگردی – سفر کنیم و بترسیم! کویر وحشت و…


image

image

image

سفر کنيم و بترسيم!

صفت عجيب و ترسناک براي هر مسافري وسوسه‌انگيز است. اگر شما بدانيد در نقطه‌اي جنگلي در ايران هميشه صداي جيغ مي‌آيد مي‌تواند انگيزه‌اي براي سفر شما به آن منطقه شود، يا اگر بدانيم در دره ستاره‌هاي قشم همواره صداي پچپچه مي‌آيد و وهم عجيبي را شکل مي‌دهد همين طور؛ يا عجيب‌تر از آن، که در نقطه‌اي از ايرانمان جايي داريم شبيه مثلث برمودا.
اينها ابزاري است که کارشناسان گردشگري مي‌توانند به واسطه‌اش جاذبه‌هايي را به‌شهرت برسانند و مقصد تکراري سفر ايرانيان را تغيير دهند.
کوير وحشت
دوستداران سمنان، به شوخي يا جدي گاهي اين منطقه را با نام «قاره سمنان» ياد مي‌کنند، زيرا مي‌گويند اين منطقه به اندازه قاره‌اي جاذبه‌هاي گردشگري دارد که هر چند ديدني و شگفت‌اند، اما کمتر کسي مقصد سفرش را آن منطقه تعيين کرده است. به هر حال اين استان يکي از شگفت‌انگيزترين، اسرارآميزترين و ترسناک‌ترين مناطق در ايران را در خود جاي داده است، جايي که به «ريگ جن» معروف بوده و به «مثلث برموداي ايران» شهرت يافته است.
کوير «ريگ جن» در جنوب غربي و غرب دشت کوير، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کوير، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است. هيچ گونه چشمه يا چاه آبي در اين منطقه وجود ندارد و در بيشتر نقشه‌ها هم نامي از اين منطقه برده نشده است. نبود منابع آب در گستره وسيع ريگ جن به همراه وجود موانع طبيعي از جمله باتلاق‌هاي نمک و تپه‌هاي ماسه‌اي مرتفع، عواملي است که اين منطقه را در طول قرن‌ها از دسترسي انسان دور نگه داشته است.
کوير ريگ جن
قديمي‌ها معتقد بودند، اين سرزمين نفرين شده و پايگاه شيطان‌ها و ارواح پليد است. مردمي که در اطراف اين کوير زندگي مي‌کنند بر همين باور هستند. محلي‌ها، چوپان‌ها و ساربان‌ها معتقدند که اگر کسي پايش به «ريگ جن» برسد، ناپديد و از سوي ارواح و موجودات ماورايي به قلب «ريگ جن» فرستاده مي‌شود! يکي از کاوشگران مي‌گويد که حتي شترهاي اهالي کوير هم وقتي به اين منطقه مي‌رسند، مي‌ايستند و حرکت نمي‌کنند. اين باور‌ها را مي‌توان در نوشته‌هاي افرادي هم ديد که چند بار سعي کردند از اين منطقه بکر و ترسناک بگذرند و نتوانسته‌اند. نه «سون آندرس هدين» يکي از بزرگ‌ترين کويرنوردهاي جهان در اواخر قرن نوزدهم يعني در زمان ناصرالدين شاه توانست به اين مهم دست يابد و نه «آلفونس گابريل» جغرافيدان اتريشي که 90 سال پيش سعي کرد اما نتوانست از اين منطقه بازديد کند. هر چند طلسم مثلث برموداي ايران ده سال پيش شکست و علي پارسا ماجراجوي ايراني پس از چند بار تلاش ناکام بالاخره توانست از اين کوير وحشتناک بگذرد.
درختاني که جيغ مي‌کشند
شايد اغراق نباشد اگر بگوييم جنگل‌ها 80 درصد لوکيشن فيلم‌هاي ژانر وحشت را تشکيل مي‌دهند، در ايران هم جنگلي وجود دارد که بدون هيچ حقه‌سينمايي وحشت‌آفرين است؛ جنگلي که به جنگل جيغ شهرت يافته است.
البته خيلي دنبال عوامل ماورايي در توجيه برخي از اين پديده‌هاي عجيب نباشيد. شايد روزنامه‌نگارها و رسانه‌ها سعي در اغراق چنين پديده‌هايي داشته باشند، اما بدون شک دلايل منطقي و درست‌تري اين پديده‌ها را توجيه مي‌کند. هر چند برخي از اين دلايل هنوز براي همگان روشن نيست و همين است که مي‌توان از هيجان و ترس ديدن اين مناطق بدون آگاهي از دلايلشان لذت برد، اما حکايت جنگلي که صداي جيغ از آن به گوش مي‌رسد هم حکايت جالبي است.
روستاي سربرج
در جنوب شهر مشهد، يک جنگل در جوار روستاي «سربرج» قرار دارد که هنگام شب، صدايي عجيب و وحشت‌آور از ميان درختان آن به گوش مي‌رسد. مردم محلي مي‌گويند که به‌محض تاريک شدن هوا، صدايي شبيه سوت يا جيغ از ميان درختان اين منطقه به گوش مي‌رسد.
برخي از ساکنان منطقه اين صدا‌هاي وحشت‌آور را از ملخ‌هايي مي‌دانند که به اين منطقه هجوم آورده و شب‌ها به درختان پناه مي‌برند. برخي ديگر نيز عواملي ناشناخته از جمله تغييرات آب وهوايي را دليل به وجود آمدن اين صداها عنوان مي‌کنند. صداهايي که از درختان اين منطقه به گوش مي‌رسد هيچ شباهتي به صداي جيرجيرک نداشته و صداي باد هم نيست. شايد اين جنگل براي آنهايي که قصدشان از سفر تجربه ترس است و ترشح آدرنالين، کمپ زدن در آن گزينه خوبي برايشان باشد.
پچپچه با ستاره‌ها
جزيره قشم فارغ از تمام زيبايي‌هاي شگفت‌انگيزش با روايت‌ها و حکايت‌هاي مردم بومي آن منطقه، قصه‌هايي دارد که جذابيت بسياري از اين جاذبه‌ها را دو چندان مي‌کند؛ يکي از آنها دره ستاره‌ها يا به نام محلي‌اش «ستاره افتيده» است.
اهالي مي‌گويند در دره ستارگان ستاره‌اي بر زمين افتاده و قطعه‌اي از زمين را منفجر کرده! حتي ماندن در اين نقطه از جزيره پس از غروب آفتاب هم براي عده‌اي دلهره‌آور است. در غرب روستاي «برکه خلف» در فاصله پنج کيلومتري از ساحل جنوبي قشم دره ستاره‌ها با تنديس‌ها و بريدگي‌هاي شگفتش قرار دارد.
جزيره قشم
حتي ماندن در اين نقطه از جزيره پس از غروب آفتاب براي عده‌اي سخت نگران‌کننده است. چون مي‌پندارند با سکوت شب موجودات فرازميني در اين دره گردهم مي‌آيند. برخي ديگر هم بر اين باورند که جايي ميان سنگ‌ها و در سکوت وهم‌انگيز آنها مي‌توان يکبار هم که شده به زندگي فردي فکر کرد چه در گذشته و چه در آينده. برخي ديگر نيز معتقدند که علت شکل ويژه اين دره و به‌وجود آمدن انواع حجم‌ها و پديده‌هاي فرسايش در آن، وزش بادهاي تند و گردش هوا در لابه‌لاي ستون‌ها و حفره‌هاي آن است.

Advertisements
این ورودی در News فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.

یک دیدگاه برای ”ایرانگردی – سفر کنیم و بترسیم! کویر وحشت و…

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.