ایرانگردنی: سفري به درياچه سرمست، نگين زيباي قائم شهر


image

image

image

سفري به درياچه سرمست، نگين زيباي قائم شهر

درياچه شورمست يکي از درياچه‌‌هاي طبيعي نه چندان دور به تهران به شمار مي‌رود. بنابراين اين درياچه و محيط اطراف آن مي‌تواند يکي از مکان‌‌هاي گردشگري نزديک به تهران باشد. شورمست 15 هزار متر مربع وسعت دارد و در عميق‌‌‌ترين جا 5 متر عمق دارد و فاصله آن تا پل سفيد اندکي بيش از 5 کيلومتر است.

نزديک‌‌‌ترين روستا به اين درياچه روستاي شورمست است. دور تا دور درياچه توسط درختان جنگلي از نوع توسکا پوشيده شده است.

براي رفتن به شورمست بايد راهي جاده فيروزکوه و قائمشهر بشويد. از تهران که راه بيفتيد پس از گذر از جاجرود و بومهن، نرسيده به رودهن جاده دو قسمت مي‌شود. سمت چپ پس از عبور از رودهن و آبعلي به جاده هراز ختم مي‌شود. سمت راست هم راه دسترسي مستقيم تهران به دماوند، گيلاوند، پل سفيد، سوادکوه و در نهايت قائمشهر است.

فاصله تهران تا درياچه نزديک به 200 کيلومتر است. بنابراين با دو ساعت و نيم رانندگي مي‌توانيد خودتان را به شورمست برسانيد. کل مسير جاده چهاربانده است. درياچه با شهر صنعتي شورمست 5 کيلومتر فاصله دارد. در سمت چپ مدخل ورودي پل سفيد راهي فرعي وجود دارد. اين راه فرعي به درياچه منتهي مي‌شود.

در ابتداي راه فرعي پل راه آهن هم هست که از زير آن قطار عبور مي‌کند. جاده‌اي که از پل سفيد به سمت روستا و درياچه شورمست مي‌رود يک جاده شيبدار و غير آسفالت و همچنين مشرف به دره است. اگر کمي هم بدشانس باشيد و باران ببارد در گل و لاي به وجود آمده تردد اندکي سخت مي‌شود.

نرسيده به درياچه ايستگاه نگهباني وجود دارد که نگهبان آن اگر هوس کند از شما وروديه مي‌گيرد!! در طول مسير شماري ويلا و خانه تازه ساخت هم به چشم مي‌خورد که بيانگر شروع روند ويلا‌سازي در اين منطقه است. اگر فکري به حال اين قضيه نشود بزودي بايد شاهد از بين رفتن محيط‌زيست و مناظر زيباي اطراف درياچه باشيم.

همچنين در نزديکي درياچه زمين نسبتاً بزرگي براي پارک خودرو‌‌ها وجود دارد. امکان قايقراني در روي درياچه وجود دارد و شما مي‌توانيد با اجاره کردن قايق پدالي يا پارويي به قايقراني مشغول شويد.

از ويژگي‌‌هاي درياچه اين است که هيچگونه ورودي آب ندارد و آب آن از طريق چشمه‌‌هاي زيرزميني تأمين مي‌شود. از جاذبه‌‌هاي گردشگري منطقه خود روستاي شورمست است.

نام دقيق روستا شورمست روديار مي‌باشد. راه دسترسي به روستا آسفالته است. در اطراف روستا حيواناتي چون خرس قهوه‌اي، روباه، قرقاول، کبک، گرگ، شغال، خرگوش، گراز، سنجاب و شوکا فراوان يافت مي‌شود. آنگونه که محلي‌‌ها مي‌گويند تا 50 سال پيش در اين منطقه پلنگ و گربه وحشي هم ديده مي‌شد.

پوشش گياهي روستا و مناطق اطراف آن هم شامل درختان بلوط، خرمالو، چنار، نارون، آلوچه‌جنگلي، توسکا و بوته‌‌‌هاي تمشک است. بد نيست بدانيد که توسکا گياهي ا‌ست که آب بسيار مي‌خواهد و بلوط درختي‌ است که زنبور عسل بر شاخه‌‌‌هاي آن کندو مي‌سازد.

چشمه‌اي با نام «چائو چشمه» آب شرب روستا را تأمين مي‌کند و اين نام از آنجا گرفته شده است که ساليان پيشين که چشمه‌‌‌هاي بسيار آب روستا را تأمين مي‌کردند اين چشمه بهترين آب را داشته، آنگونه که تنها براي درست‌کردن چاي استفاده مي‌شده است. روستا‌‌هاي اطراف ضعيف‌کلا و حاجي‌کلا هستند که در روستاي ضعيف‌کلا چشمه‌اي با عنوان سلکاآب (آب‌سرد) وجود دارد.

شهر پــلـــه​ها

بر سر راه تهران به قائمشهر منطقه‌اي به نام پل سفيد وجود دارد. اين شهر مرکز شهرستان سوادکوه است. در جنوب آن دوآب و در شمال شيرگاه و زيرآب قرار گرفته‌اند. منطقه پل سفيد کوهستاني است و به نام جبال شروبن معروف است. فاصله آن تا ساري 75 کيلومتر است. داخل شهر پلي قديمي بازمانده از دوران شاه عباس صفوي قرار دارد که گويا رنگ آن سفيد بوده است.

آب و هواي آن مرطوب و معتدل است. پل سفيد را بايد شهر پله‌ها ناميد. اين شهر به خاطر اين که منازل مسکوني آن در دو طرف رودخانه و در بالاي تپه‌ها قرار گرفته‌اند پله‌هاي زيادي را در خود جاي داده است که تعداد آنها بيش از دو هزار پله است. اگر به پله نوردي علاقه‌مند هستيد مي‌توانيد با سفر به پل سفيد در هواي دلنشين آن پله‌ها را بالا و پائين برويد.

در اين منطقه دامداري و کشاورزي رونق خاصي دارد. ناصرالدين شاه در سفر خود از تهران به مازندران از پل سفيد به عنوان يکي از منازل جاده شاه عباسي ياد کرده است.

Advertisements
این ورودی در News فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.

یک دیدگاه برای ”ایرانگردنی: سفري به درياچه سرمست، نگين زيباي قائم شهر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.