گرمترین نقطه دنیا، ۷۰۷ درجه سانتیگراد(۱۶۰درجه فارنهایت) کویر لوت، ایران. بی نظیر در دنیا !The hottest in the world, 707 degrees Celsius (160 degrees Fahrenheit) Lut Desert, Iran. In the world unparalleled


image

image

حرارت اين دشت از فضا ديدني است

در اين تصوير لکه تيره رنگ قسمتي از دشت لوت را در جنوب شرقي ايران نشان مي‌دهد که گرم‌ترين نقطه سطح زمين محسوب مي‌شود. بالاترين دمايي که تاکنون توسط ماهواره‌ها از فضا اندازه‌گيري شده مربوط به سال ۲۰۰۵ است که دماي سطح زمين در نقطه‌اي از دشت لوت ۱۶۰ درجه فارنهايت يا ۷۰٫۷ درجه سانتي‌گراد بوده است.

قسمت‌هاي روشني که در تصوير مي‌بينيد به گزارش آژانس فضايي اروپا تپه‌ها و برآمدگي‌هاي ايجاد شده توسط بادهاست و قسمت تيره رنگ مربوط به تپه‌هاي شني با ارتفاع بسيار بالاست که در بعضي اوقات به ۳۰۰ متر نيز مي‌رسد. در قسمت بالا و سمت راست ناحيه سبز رنگ مرز بين ايران و افغانستان را نشان مي‌دهد و لکه‌هاي سفيدرنگ پايين و سمت چپ نشان‌دهنده کوه‌هاي پوشيده از برف بارز است.

اين تصوير توسط ماهواره Envisat و ابزار MERIS به ثبت رسيده است و نشان‌دهنده اين نکته جالب است که در دو نقطه تقريباً نزديک به هم اختلاف دما مي‌تواند چقدر زياد باشد.

Advertisements
این ورودی در News فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.