آثار ملی و کهن ایران – طاق گرا کرمانشاه


image

طاق گرا کرمانشاه

بناي طاق گرا يا طاق شيرين در گردنه پاتاق بر سر راه کرمانشاه به سرپل ذهاب و در 15 کيلومتري شهرستان سرپل ذهاب در کنار راه باستاني سنگفرشي بنا شده که فلات ايران را به بين النهرين ارتباط مي داده است . به علت تغيير مسير ، اين راه و بناي تاق گرا اکنون در شيب هاي پائين جاده آسفالته قرار گرفته است . از نظر معماري ، بناي تاقگرا ، فضاي ايوان مانندي است که تماماً از سنگ ساخته شده است.

اين بناي مستطيل شکل به ابعاد 86/4*70/7 متر است که ورودي آن به طرف جنوب و مشرف بر جاده سنگفرش باستاني است . از لحاظ ساختاري ، اين بنا به وسيله بلوک هاي سنگي ساخته شده است که به صورت مکعب مستطيل تراشيده شده اند . مصالح داخلي ديوار ها نيز از لاشه سنگ و ملاط گچ است.

ديوار هاي جناحين اين بنا تا حدودي بلندتر ساخته شده اند تا بتوانند سقف تاق را کاملاً مسطح نمايند . ارتفاع کف بنا از سطح زمين 20/1 متر و ارتفاع از کف تا لبه قوس 92/5 متر و از لبه قوس تا زير گيلويي اول 20/1 متر است .
همچنين بلندي افريز اول 60 سانتي متر است که بر روي آن يک رديف بلوک سنگي ساده به بلندي 45 سانتي متر قرار گرفته است . بر روي اين بخش ، سنگ هاي تزئيني افريز دوم قرار دارد .
همچنين در بالا ترين بخش بر روي لبه بام بنا ، يک رديف کنگره به ارتفاع 92 سانتي متر قرار گرفته است. بنابراين ارتفاع بنا از سطح زمين تا بالاترين نقطه 7/11 متر است . همچنين عرض دهانه طاق 10/4 متر و عمق آن 10/3 متر مي باشد .
ديوار هاي داخلي اين بنا به وسيله نقوش هندسي حجاري شده است .

در مورد زمان ساخت اين بنا اختلاف نظر هايي وجود دارد برخي آن را به دوره اشکاني و برخي ديگر آن را به دوره ساساني نسبت مي دهند . اما آنطور که از مدارک باستانشناسي به دست آمده ظاهرا اين بنا در اواخر دوره ساساني و احتمالا زمان حکومت خسرو دوم (628-590م) ساخته شده است .
اگر چه تاکنون کارکرد واقعي اين بنا مشخص نشده ، اما براي آن کارکرد هاي متفاوتي از جمله » يادگار احداث راه کاروانرو » ، » توقف گاه موکب شاهي » ، » اريکه سلطنتي » ، » پاسگاه مرزي » و » بناي يادبودي از پيروزي » ذکر کرده اند .
براي ديدن اين اثر ، حدود 200 متر بعد از ايست بازرسي معروف پاطاق وارد جاده فرعي در سمت چپ جاده اصلي شده و پس از طي مسافتي حدود 500 متر مي توان به محل مورد نظر رسيد .
در صورتي که ماشين نداشتيد ، کمي بعد از ايست بازرسي ، نزديک جاده ريجاب پياده شويد و با احتياط از سمت چپ جاده پايين برويد .

Advertisements
این ورودی در News فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.