کودک معلول ايراني اعجوبه شنا مي شود


image

image

کودک معلول ايراني اعجوبه شنا مي شود

با اين‌که 9 سال بيشتر ندارد و معلول جسمي و حرکتي شديد است، اما شناگر ماهري است. با توجه به درجه معلوليت و سن و سالش رقيبي در کشور ندارد؛ روزانه حدود سه کيلومتر شنا مي‌کند. مربي‌اش مي‌گويد اگر براي او سرمايه‌گذاري شود، در آينده نزديک شگفتي‌ساز خواهد شد.

کودک کم‌سن و سالي که با معلوليت دست و پنجه نرم مي‌کند، اما با شنا در استخر و آب‌هاي آزاد، خيلي‌ها را به تحسين وا داشته است.
معلوليتش مادرزادي است، اما اين شرايط نتوانسته او را از روياهايي که در ذهن همه کودکان مي‌گذرد، دور کند. مي‌گويد عاشق رياضي و شناست و دوست دارد وقتي بزرگ شد جراح قلب و عروق شود، زيرا به اين شکل مي‌تواند به خيلي‌ها کمک کند.

اينها بخشي از حرف‌هاي رضا پژمان است؛ کودکي که با وجود سن و سال کم و معلوليت، روياهاي بزرگ و زيادي در سر دارد؛ روياهايي که به دليل پشتکاري که دارد، دست‌نيافتني به نظر نمي‌رسند.

رضا درباره آرزوهايش مي‌گويد: آرزو دارم روي سکوهاي قهرماني بايستم و با پرچم ايران يک دور قهرماني بزنم. آرزو دارم دکتر بشوم و به مردم کمک کنم. حافظ قرآن شدن هم يکي ديگر از آرزوهايم است.

شناگر خردسال بجز شنا فعاليت‌هاي ديگري نيز انجام مي‌دهد. او به نقاشي علاقه‌مند است و تاکنون در مسابقات قرآني و اذان، مقام‌هايي در ناحيه به دست آورده است.

رضا اکنون درکلاس چهارم دبستان درس مي‌خواند و مي‌گويد چون تلاش بسياري کرده، توانسته شنا را خوب ياد بگيرد. او مي‌گويد: هر شخصي با تمرين به آرزوهايش مي‌رسد، زيرا خواستن، توانستن است.

اکنون رضا بخوبي مي‌تواند در رشته‌هاي چهارگانه شنا فعاليت کند. خودش مي‌گويد: همه شنا‌ها را بلدم، اما تخصصم کرال پشت است.

در آينده شگفتي‌ساز خواهد شد

حميد چگيني، مربي شناي رضاست. او به جام‌جم مي‌گويد: رضا شناگر بااستعدادي است که هر چند معلول است، اما استعداد زيادي دارد. رضا چند برابر زودتر از شناگران سالم شنا را ياد گرفت.

شناگر خردسال در کلاس S6 فعاليت مي‌کند، زيرا علاوه بر اين‌که پنجه دست راست ندارد، پاهايش نيز از ناحيه زانو به پايين به صورت مادرزادي تشکيل نشده است. فعاليت شناگران معلول با توجه به درجه معلوليت آنها در کلاس‌هاي S6 تا S10 رده‌بندي مي‌شود، به اين شکل که هرچه درجه S کمتر باشد، درجه معلوليت شناگران بيشتر است.

چگيني ادامه مي‌دهد: رضا در کرال پشت استعداد بيشتري دارد، ولي پيش‌بيني مي‌کنم در آينده در رشته شناي پروانه شگفتي‌ساز شود.

شناگر رکوردشکن

رضا هر روز به کلاس شنا مي‌رود و زير نظر مربي‌اش حدود سه کيلومتر شنا مي‌کند. به همين دليل او هر روز رکوردهايش را بهبود مي‌بخشد. آقاي مربي درباره رکورد‌هايي که رضا تاکنون ثبت کرده است، مي‌گويد:
دو هفته پيش از او رکورد گرفتم. 50 متر کرال سينه را در 58 ثانيه رفت. توجه داشته باشيد که در سن او افراد سالم اگر خيلي خوب شنا کنند يعني در حد مسابقات کشوري، اين مسافت را در 40 ثانيه شنا مي‌کنند. اين در حالي است که رضا کرال پشت 50 متر را نيز در 67 ثانيه شنا مي‌کند.

اما نکته اينجاست که در کشورمان متاسفانه مسابقات براي معلولان و جانبازان بسيار کم برگزار مي‌شود تا آنجا که به سالي يکبار مي‌رسد. به همين دليل ورزشکاران معلول علاوه بر اين‌که بايد با نبود امکانات دست و پنجه نرم کنند، انگيزه‌اي هم براي شرکت در مسابقات و رقابت‌ها ندارند.

چگيني ادامه مي‌دهد:
رضا را در جشنواره و مسابقات در کنار بچه‌هاي سالم شرکت مي‌دهم. جالب اينجاست که او بين شناگران سالمي که با او هم رشته و همسن هستند، جزو 20 شناگر خوب است. به همين دليل براي او محدوديتي در نظر نمي‌گيرم. رضا در بين معلولان رقيبي ندارد و قهرمان است و با آنها قابل مقايسه نيست.

از واليبال تا شن
ا
رضا قبل از شنا ورزش‌هاي ديگري را نيز تجربه کرده است. او مدتي در رشته واليبال نشسته فعاليت مي‌کرد، اما چون در ناحيه دست راست نيز دچار معلوليت است، نمي‌توانست بخوبي در اين رشته فعاليت کند.

شنا در خليج فارس و سد کرج

مدتي قبل عکس‌هايي از رضا هنگام شنا منتشر شد که خيلي‌ها را مشتاق کرد درباره رضا بيشتر بدانند. اين عکس‌ها مربوط به شناي رضا در سد کرج به مناسبت هفته نيروي انتظامي بود.

چگيني اضافه مي‌کند: به مناسبت هفته نيروي انتظامي بچه‌هاي جانباز همايشي در سد کرج برگزار کردند. رضا هم به صورت نمادين در اين همايش شرکت کرد، ولي چون آب خيلي سرد بود، ترجيح داديم زياد شنا نکند.

اين در حالي است که رضا سابقه شنا در آب‌هاي آزاد و خليج فارس را در کارنامه‌اش دارد. او در اردوي جانبازان و معلولان که مدتي قبل در کيش برگزار شد، پا به پاي شناگران بزرگسال سه کيلومتر شنا کرد.
رضا هر روز براي شنا و تمرين يک ساعت و نيم وقت مي‌گذارد تا به هدفش که شرکت در مسابقات پارالمپيک است، برسد. او براي اين کار سخت تلاش مي‌کند.
چگيني در اين باره مي‌افزايد:
او جزو معدود شناگراني است که خودکار است، يعني چه مربي بالاي سرش باشد چه نباشد برنامه خود را اجرا مي‌کند، زيرا انگيزه و هدف دارد. اين در حالي است که بچه‌هاي سالم اگر بالاي سرشان نباشيد تمرين نمي‌کنند، اما رضا مو به مو تمرين‌هايش را اجرا مي‌کند.

نياز به حمايت

مربي رضا ادعا مي‌کند تاکنون بين قهرمانان سالم نيز شناگري با پشتکار رضا نديده است. به همين دليل او بر اين باور است که اگرمسئولان از رضا حمايت کنند، اين شناگر خردسال و بااستعداد مي‌تواند در آينده شگفتي‌ساز شود.

چگيني يادآور مي‌شود: اکنون رضا روزانه حدود سه کيلومتر شنا مي‌کند، اگر رضا باهمين سيستم تمرين‌هايش را ادامه بدهد، در آينده رکورددار آسيا و جهان خواهد شد، زيرا با معلولاني که هم سن و هم رده‌اش هستند، تفاوت زيادي دارد.

براي نمونه رضا 100 متر را براحتي شنا مي‌کند، اما آنها مسافت کمي را شنا مي‌کنند. اين در حالي است که کشورهايي مانند چين روي ورزش معلولان سرمايه‌گذاري ويژه‌اي داشته‌اند تا آنجا که رکورد‌هايي که شناگران معلول اين کشور به ثبت رسانده‌اند، از رکورد‌هاي شناگران سالم کشورمان بهتر است.

چگيني ادامه مي‌دهد: من براي تمرين استخر اجاره کرده‌ام، ولي براي مربي چيزي باقي نمي‌ماند، زيرا همه‌اش را بايد براي اجاره استخر بدهم در حالي که سازمان‌هايي مانند تربيت بدني بايد از ما حمايت کنند. آنها اگر استخر ندارند، حداقل مي‌توانند يک سانس استخر را در اختيار معلولان بگذارند. متاسفانه اکنون همه چيز دست پيمانکاران افتاده و به همين دليل نمي‌توان خوب نتيجه گرفت.

چگيني در استخر آزادگان کرج به معلولان تمرين مي‌دهد، معلولاني که تمايل دارند از تجربه او استفاده کنند مي‌توانند از ساعت هفت تا هشت و نيم شب به اين استخر مراجعه کنند

این ورودی در News فرستاده شده است. پایاپیوند به آن را نشانه‌گذاری کنید.